Tuvaletinizi Ertelemeyin!
Yasir Gözü
13.09.2018

Tuvaletinizi Ertelemeyin!

Makat hastalıkları anorektal hastalık olarak da geçen ve makat bölgesi civarında çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen hastalık grubudur. Bu bölge toplum içerisinde tabu bir bölgedir fakat makat bölgesi her insan için hayati öneme sahiptir. Makat bölgesinin hayati öneme sahip olmasının nedeni vücut eğer sağlıklı yollarla dışkılama ihtiyacını gidermezse bu durum ölümüne bile sebep olabilir. Dışkılama ihtiyacının giderilmemesinin en temel sebebi kronik kabızlıktır. Kronik kabızlık bağırsak hareketlerinin bozulması ile boşaltımı sekteye uğratan bir hastalıktır. Gerekli önlemler de alınmadığı takdirde hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi makat rahatsızlıklarına zemin oluşturur. Makat hastalıklarının en temel nedenlerinden biri kronik kabızlıktır. Bağırsak hareketleri düzenli olmayan kişilerde hemoroid rahatsızlığı daha fazla görülmektedir. Bağırsak hareketlerinin düzenini bozan her besini tüketirken dikkatli olunmalıdır. Kronik kabızlık esnasında ise kişi dışkılama gerçekleştirmek için makat ve çevresini zorlar. Hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi rahatsızlıkları yaşayan kişi de şiddetli ıkınma gerçekleştirirken makat çevresini zorlar ve hastalığını daha şiddetli duruma getirir. Yasaklı besinleri tüketen kişinin bu yüzden kabızlığı artacaktır ve hastalıkları da onları daha çok çileden çıkarmaya başlayacaktır. Bu tarz rahatsızlıklara sebebiyet vermemek adına yasaklı besinleri tüketmemiz gerekmektedir. Kabız olduğunuz zaman yapmak isteyeceğiniz son şey yanlış şeyler yiyerek hastalığın gidişatını daha çok kötü hale getirmektir. Kronik kabızlığa yakalandığınız vakit bol bol su içmeli ve lifli besinler tüketmelisiniz. Kronik kabızlığa iyi gelen besinler olarak lifli gıdalar her zaman önerilmiştir. Kronik kabızlık sonucu hemoroid belirtileri dışkılama esnasında yaşanan şiddetli ağrı ve zorlanmadır. Fissür belirtileri ise makat bölgesinde meydana gelen çatlak yüzünden ağrıya eşlik eden tuvalet kağıdındaki taze kandır. Fistül belirtileri fissür belirtisinden farklı olarak küçük delikcikler halindedir ve gelen kan iltihaplıdır.

Makat hastalıklarını tetikleyen en büyük sebebin kronik kabızlık olduğunu söylemiştik. Kabızlığın da tuvalet alışkanlıkları yüzünden oluştuğu bilinen bir gerçektir. Bu yüzden tuvaletinizi asla ertelemeyiniz ve düzenli tuvalet alışkanlığı kazanmaya çalışmalısınız. Mümkünse kahvaltı sonrası tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getirin, kendinize tuvalet için zaman ayırın. Tuvaletiniz gelince ertelemeyin. Tuvalette ıkınmakla tuvaletinizi yapamıyorsanız 5 dakikadan fazla kendinizi zorlamayın ve daha fazla tuvalette vakit geçirmeyin. Tuvalete düzenli çıkabilmek için ise diyetinizde et yanında sebzeye de bolca yer verin. Bol su için, sıvı tüketin. Bu sayede tuvalet ihtiyacınız hemen gelecek ve sağlıklı bir şekilde dışkınızı atacaksınız. Dışkının vücuttan atılmasını kolaylaştırmak için ise lifli yiyecekleri tercih edin. Örneğin kabuğuyla yenebilen meyveleri kabuğuyla tüketin, tahıllara ve kuruyemişlere belli ölçülerde diyetinizde yer verin. Düzenli egzersiz yapın, yürüyüş bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olacaktır.

Baharatlı gıdalar, aşırı çay-kahve tüketimi, fazla tuzlu gıdalar ve konserve hemoroidi tetiklediğinden dikkatli tüketin.

Kuru üzüm, kuru incir, kuru erik, fındık, ceviz, lahana, karnabahar, havuç, kabak gibi yiyecekler faydalı.

Tuvalette uzun süre oturmak makat bölgesindeki basıncı arttırmaktadır. Bu sayede makat bölgesindeki yaranın boyutu artmaktadır. Bu yüzden tuvalette uzun süre oturmayın. Tuvalette gazete, dergi okumaktan, bulmaca çözmekten ve cep telefonunda oyalanmaktan, sosyal medyaya girmekten kaçının. Kısacası tuvalette uzun süre oturarak zaman geçirmeyin.

Makat hastalıkları tedavisinde birçok yöntem bulunmaktadır. Ama son yıllarda gelişen tıp ile ameliyatsız tedavi yöntemleri çok yaygınlaşmıştır. Fistül, fissür, kıl dönmesi ve hemoroid tedavisinde hastalar işinden gücünden ve günlük hayatından alıkonulmadan tedavi olmaktadır. Hastanede yatış gerektirmeyen, hastalığın tekrar etme durumu olmayan, uygulaması çok kolay ve hem hasta için hemd e hekim için oldukça konforlu bir tedavi yöntemleri içermektedir. Yalnızca lokal anestezi ile steril ameliyathane şartlarında süren ve sadece 10 dakikada sone eren bu tedavi yöntemiyle anında sağlığınıza kavuşun.

Yasir Gözü

Op. Dr. Yasir Gözü
Genel Cerrahi

  • (32 yorum)

Uzmanlık Alanları

Makaleler

Videolar

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın. Siteyi gezerek çerezleri kabul ediyorsunuz.