Makatta Kaşıntı Varsa Dikkat!
Yasir Gözü
08.09.2018

Makatta Kaşıntı Varsa Dikkat!

Makat Kaşıntısı Sebebi: Hemoroid Hastalığı

Hemoroitler anüs ve rektumun en alt kısmında şişmiş ve şişmiş damarlardır. Hemoroid, basur veya mayasıl her biri ismen farklı da olsa aynı hastalığa çıkan bir makat rahatsızlığıdır. Her yetişkinin hatta bazen çocukların bile başına gelebilen bu rahatsızlık yaşam kalitesini düşüren çok ciddi bir problemdir. Şiddetli ıkınmaya bağlı olarak anüs bölgesindeki toplardamarların sarkmaya başlamasıyla oluşur. Hemoroid olduğunuz zaman belirtileri evreden evreye ve türüne göre değişmektedir. Hemoroid iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılmaktadır. Dış hemoroid tanısı en kolay koyulan hemoroid türüdür. İç hemoroid kanla kendini belli ederken dış hemoroid genelde şişlik halindedir. İç hemoroid’de ise evrelerine ayrıldığı için durum değişmektedir.

İç hemoroid Evre 1: Belirtiler belirgin değildir. Dışkılama esnasında hafif ağrı ve kanama görülür.

İç hemoroid Evre 2: Kanama ve ağrı daha şiddetli hale gelmiştir. Hemoroid memesi arasıra ortaya çıkar.

İç hemoroid Evre 3: Kişinin artık sosyal hayatı engellenmeye başlamıştır. Kanamalar artmıştır ve hemoroid memeleri elle içeri sokulmadığı müddetçe dışardadır.

İç hemoroid Evre 4: Bu evrede hemoroid memeleri elle dahi içeri sokulmaz. En kritik evredir. Acilen tedavi edilmelidir. Şiddetli kanama ve ağrı hastayı oldukça engellemeye başlamıştır.

Hemoroitler geleneksel olarak, tuvalete bağırsak hareketleri sırasında zorlanma ile birlikte uzun süre oturmakla ilişkilendirilir. Hemoroitler hem ağrılı hem de kaşıntılı olabilir.

Hemoroid Neden Kaşıntı Yapıyor?

Dış hemoroidler anusu çevreleyen derinin altında bulunurken, iç hemoroidler rektum içinde bulunur.

Bazen banyoyu kullanırken süzülme anüsün dışına çıkana kadar iç kanamayı harekete geçirir. Bu olduğunda, prolabe olmuş iç hemoroid denir.

Kişi hemoroit olduğunda anüs etrafında kaşıntıya neden olan hassas bölgeyi tahriş olur bu da mukus getirir. Hemoroit de mukus üretimi devam eder ve kaşıntı olur. Dışkı mukus ile karışırsa, bu kombinasyon tahrişi ve dolayısıyla kaşıntıyı daha büyük yapabilir.

Anal Kaşıntının diğer nedenleri

Bu diğer nedenler arasında şunlar da bulunmaktadır:

Anal çatlaklar, Mantar enfeksiyonu, Dışkı sızıntısı, Ter birikmesi, Genital siğiller, Uçuk, Uyuz, Saçkıran, Vücut biti, Sedef hastalığı, Kanser

Ayrıca hijyenik olması adına bölgeyi çeşitli kimyasallarla temizlerseniz kendinize iyilik yaptığınızı düşünseniz de kaşıntıya sebep olabilrsiniz. Zaten bölgeyi fazla temizlerseniz, mikro gözyaşlarına ve çatlaklara - mendil, temizleyici ve kremlerdeki kimyasalların kuruluğu ile birlikte - kaşıntıya neden olabilirsiniz. Kaşıntılarınız şiddetliyse ve hemoroit olup olmadığından emin değilseniz, değerlendirme için bir doktora başvurun.

Kaşıntıları önlemek için ipuçları

  • Kokulu veya baskılı çeşitlerden kaçınarak, düz beyaz tuvalet kağıdı kullanın.
  • Kimyasal işlem görmüş mendillerden kaçının.
  • Yavaşça silin.
  • Yıkadıktan sonra alanı iyice kurutun.
  • Bol giysiler giyin.
  • Pamuklu iç çamaşırı giyinin.

Ameliyatsız lazer yöntemi ile hemoroid tedavisi özellikle ameliyattan korkan, narkozun yan etkileri yüzünden bünyesini korumak isteyen hastaların tercih ettiği bir yöntemdir. Ameliyatsız lazer yöntemi ile yapılan işlemler yalnızca 5 veya 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Hastanın hiçbir gündelik hayatı kısıtlanmadan tekrar sosyal hayatına dönebilir. İşlem sırasında hastaya narkoz uygulanmadığı için şeker hastaları için de ideal bir yöntemdir. Tedavi esnasında ağrı ve sızı olmayacağı gibi kişi sosyal hayatına döndüğü anda da herhangi bir ağrı sızı hissetmez. İşlem diğer yöntemlere göre oldukça ağrısız gerçekleşir ve kesin sonuç vermektedir. İşlem süresi oldukça kısa olduğu için hasta iş gücü kaybı yaşamadan normal yaşamına devam edebilir.

Makaleler

Videolar

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın. Siteyi gezerek çerezleri kabul ediyorsunuz.