Lazer ile Kıl Dönmesi
Yasir Gözü
06.09.2018

Lazer ile Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi genellikle erkeklerde görülen ve deride meydana gelen bir problemdir. Deri altında biriken tüylerin ve bakterilerin enfeksiyona dönüşmesiyle oluşur. Oldukça rahatsız edici ve hastanın gündelik hayatını aksatan bir hastalıktır. Her ne kadar kıl dönmesi rahatsızlığının erkeklerde görülme olasılığı daha yüksek de olsa kadınların da bu rahatsızlığına yakalanma riski vardır.

Kıl dönmesi hastalığı oluşumu genel manada sırt, ense veya saç derisi bölgesinden dökülen kılların kuyruk sokumunda birikmesiyle başlar. Erkeklerin ergenlik dönemlerinde kuyruk sokumu bölgesi yumuşamaya başlar. Yaşanan bu yumuşamaya bağlı olarak da bölgedeki gözenekler daha çok açılır. Bu gözenekler içerisinde biriken kıllar cilt derisinden içeriye doğru girer. Zamanla deri altına giren kıllara bakteriler ve yabancı cisimler de eşlik eder. Bununla beraber deri altında enfeksiyon oluşur ve apse meydana gelir. Bu apse sarı ve kanlı akıntıya neden olur. Bu duruma kötü koku da eşlik eder.

Tüm bu belirtiler kıl dönmesini fark etmede oldukça etkilidir. Lakin kesin tanı hekim tarafından konulmalıdır ve en uygun tedavi yöntemi ile tedavi edilmelidir. Kıl dönmesi tedavilerinde günümüzde oldukça fazla tercih edilen lazer tekniğidir. Oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Kıl dönmesi lazerle tedavi sayesinde cerrahi işleme ihtiyaç duymadan hasta sağlığına kavuşur.

Lazerle Kıl Dönmesi Yönteminin Faydaları

Bu yöntem lokal anestezi altında uygulandığı için narkoz riskini ortadan kaldırır. Klasik uygulanan ameliyatlar oldukça uzun sürer. Lazerle kıl dönmesi tedavisi ise maksimum 10 dakika sürmektedir. Müdahalenin kısa ve lokal anestezi altında uygulandığı için hasta aynı gün içinde hem muayene olup hem de müdahale olabilir. Yatış gerektirmeyen, işlemden sonra yarım saatlik gözlem sonrası hasta taburcu edilir. İşlem bittikten sonra kıl dönmesine ait tüm belirtiler büyük oranda azalır. Hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam eder.

Yasir Gözü

Op. Dr. Yasir Gözü
Genel Cerrahi

  • (32 yorum)

Uzmanlık Alanları

Makaleler

Videolar

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın. Siteyi gezerek çerezleri kabul ediyorsunuz.