Kıl Dönmesine Epilasyon İle Önlem Alın!
Yasir Gözü
10.09.2018

Kıl Dönmesine Epilasyon İle Önlem Alın!

Kıl dönmesi hastalığı özellikle de ergenlik döneminde tüylü erkeklerde görülen bir hastalıktır. Çünkü sırt, ense bölgesinden dökülen kılların kuyruk sokumundaki gözeneklerde birikmesiyle başlar. Bir kıl dönmesi rahatsızlığını başlangıç aşamasında apseye dönüşüp dönüşmeyeceğini tam olarak anlayamazsınız. Zaten kıl dönmesi başlangıç evresini anlamak iltihaplı bir apse tespit etmek kadar kolay değildir. Normalde ağrısız olduğu için enfeksiyon kapıncaya kadar sıklıkla tanı konmaz. Yine de ufak tefek şüpheler ve belirtiler fark ettiyseniz erken tanı ile daha kolay bir şekilde hastalıktan kurtulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken belirtiler. Cilt çukurluğu öncelikle oluşan belirtidir. Bir kıl dönmesi başlangıç noktası genellikle cildin yüzeyinde küçük bir girinti veya çukurlaşma görülür. Bu genellikle sakrumun üstünde veya kalçaların üstündeki alanda görülür. İkinci başlangıç belirtisi ağrısız bir topak görünümüdür. Bir kıl dönmesini erken evrelerinde kuyruk sokumu bölgesinde küçük bir topak olduğunu fark edebilirsiniz. Elinizle konrol ettiğinizde bir yumru fark ettiyseniz, bunun bir pilonidal kist veya başka bir durum olup olmadığından emin olmak için bir sağlık uzmanına danışmanız iyi olacaktır.

Genellikle uzun süre masa başı çalışanlarında, yapı olarak çok kıllı insanlarda, kaykılarak oturan kişilerde daha sık görülür. Kıllanmanın daha aktif olduğu dönemlerde yani 16-45 yaş arasında daha çok erkeklerde görülen ve rahatsız edici bir problemdir. Normalden fazla terleyen, aşırı kilolu kişilerde kıl dönmesi ile karşılaşma oranı daha yüksektir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) insan vücudunun arka bölümünde kuyruk sokumu civarında görülür.

Bunun yanı sıra koltuk altı, sakal bölgesi, kasık bölgesinde yani genel olarak cildin ince olduğu bölgeler kıl dönmesinin görülebildiği diğer alanlardır. Yanlış oturmaya ve ya sürtünmeye bağlı ince deri üzerinde açılan küçük gözenekler sayesinde cilt üzerinden geçen kıllar deri altına girer ve zamanla birikir.

Kıl dönmesi vücuda verdiği harabiyet değişkenlik gösterir. Cilt üzerinde lezyonlara, ufacık bir oluşumdan çok daha büyük bir kitleye dönüşebilir. Hastalar genelde ilk evrelerde kıl dönmesini küçük sivilce ya da şişlik olarak tanımlar. Kıl dönmesi çoğu zaman enfeksiyon gelişene dek pek belirti vermez. Enfeksiyon oluştuktan sonra çok şiddetli ağrılara neden olur. Kıl dönmesi hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen kıl dönmesi bir diğer adı pilonidal sinüs şikayetlerin artmasına iltihaplanma ve sürekli kötü koku veya akıntıya neden olacaktır. Bu durumda kişi psikolojik açıdan bile etkilenmektedir. Bazen ağrı geçer gibi olur ama kısa bir süre sonra tekrardan alevlenmektedir. Hatta bu süreçte kıl dönmesi yayılmada ve ilerleme göstermektedir. Bu nedenle kıl dönmesi şikayeti olan kişilerin kesinlikle doktora muayene olmalı ve en uygun tedaviye başlanmalıdır.

Pilonidal sinüs hastalığı, eski dönemlerde teknolojinin yetersi olmasından dolayı, iltihaplı bölgeyle beraber sağlam dokularda çıkarılır bu şekilde tedavi edilmeye çalışılırdı. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber günümüzde kıl dönmesi rahatsızlığının tedavisinde en çok kullanılan lazer ile kıl dönmesi tedavi yöntemidir. Bunun nedeni klasik cerrahi ameliyatlarda tedavi süresi uzun olması ve iş gücü kaybına neden olmasıdır.

Kıl Dönmesi Tekrar Eder mi?

Kıl dönmesi özellikle de tüylü erkeklerin hayatlarında bir kere de olsa başlarına gelen bir rahatsızlıktır. Tüylerin kuyruk sokumu bölgesindeki gözenekler içerisinde birikmesiyle başlar. ardından bu gözenekler içerisinde kir ve bakteri de dolar ve iltihaplı apse oluşur. Kıl dönmesi en başta bir gözenek ve tüy problemidir. Yani bir hastada kıl dönmesi görülmüşse tüy ve gözenek problemi giderilmediği takdirde tekrar nüksedebilir.

Lazerle Kıl Dönmesi tedavisi

Kıl dönmesi tedavisinde ameliyatsız lazer yöntemiyle anında hastalığınızdan kurtulabilirsiniz. Hastalığınızın tekrar nüksetmemesi için ise sırt ve ense bölgenizdeki tüyleri lazerle aldırabilirsiniz. Böylece lazerle yok olan sırt tüylerinizin koparak kuyruk sokumu bölgenizde birikmesini önlersiniz. Lazer tedavisinin ardından bölgede çıkmayan tüylerle birlikte gözenekleriniz de küçülmeye başlar. Eğer kıl dönmesinde lazerle tedavi olacaksanız asıl amaç kist boşluğunun doldurulmasıdır. Bu doldurma işlemi adeta dolgu maddesi ile dolgu yapar gibi o bölgenin yakılarak doldurulması ile sağlanır. Bu sayede kıl dönmesi boşluğu yolunu küretile temizlendikten sonra iğne ucu kadar ince olan lazer çubuğu ile kanal tüneli yakılarak kanal yolu kapatılır. Bu teknik ilerlemiş vakalarda, rahatlıkla lokal anestezi ile uygulanabilmektedir. İşlem sonrası herhangi bir problem oluşmaz ve sonuçları gayet iyi olan güncel bir tekniktir. Lazer tekniği diğer tedavi yöntemleriyle birlikte (kombine) yapılabilir ancak sıklıkla ek bir delik açmadan ya da kesi yapmadan ve hastanın mevcut deliğinden girerek yapılması tercih edilir.

Yasir Gözü

Op. Dr. Yasir Gözü
Genel Cerrahi

  • (32 yorum)

Uzmanlık Alanları

Makaleler

Videolar

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın. Siteyi gezerek çerezleri kabul ediyorsunuz.