Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi edilir?
Hatice Şahin
17.04.2020

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi edilir?

Kıl dönmesi hastalığının başta en sık bilenen nedeni kıl ve tüylerin sık oluşudur. Vücuttaki kıllar su emilimi ile deri üzerinde gelişerek, kendi kendine yenilenmektedir. Özellikle saçlarımız gözle görülür bir fark olmasa da her gün yenilenmektedir. Vücut temizlik eksikliği ve yanlış oturma şekilleri ilk sırada gelerek, vücudumuzdan dökülen kıl ve tüylerin inerek kuyruk sokumu bölgesinde, cilt altına girerek bu hastalığa sebebiyet vermesi ile oluşmaktadır.

Kılların kuyruk sokumunda biriken, var olan girişi deliğinden içeri girerek kıl dönmesi oluşmaya başlamaktadır. Başlangıçta küçük belirtiler ile kendini göstermekte olsa da genelde hastalar, ilk safhada sivilce benzerliğinden dolayı pek dikkate almazlar. Fakat unutmamak gerekir ki her hastalıkta olduğu gibi kıl dönmesinin de erken teşhis konulması önemlidir. Kıl dönmesi rahatsızlığı geçiştirmeye gelen bir hastalık değildir. Tedavi uzatılır ve aksatılırsa rahatsızlık gün geçtikçe ilerleyerek, şikâyetlerin daha da artmasına sebep olur ve böylelikle tedavi daha da güç duruma gelmiş olur. Tedaviye başlanılmayan kıl dönmesi belirtileri arttığı gibi rahatsızlığın bulunduğu alan da genişleyerek, giriş deliklerinin artması ile apseler ve akıntılar ilerlemiş olur.  

Kıl dönmesi bir kişide oluştuysa eğer belirtilerini gözlemlemek biraz zaman alabilir. Kıl dönmesi rahatsızlığına yakalanan kişinin gördüğü ilk belirtilerinden biri de kuyruk sokumu bölgesinde hissedilen ağrının fazla olmasıdır. Hatta bu ağrı sırasında kuyruk sokumu bölgesinde kırmızılık ve şişkinlik gözlemlene bilinir. Hasta iç çamaşırında iltihaplı kanlı akıntıya rastlamaya başlar ve iltihap oluşmasına neden olur. Oluşan bu inflamasyon, vücudun iyileşmeye başlaması, vücut için yararlı olan bakterilerin yani doğal floraların harekete geçerek, hasarlı olan dokunun yerini belirleyerek ekarte etmek istemesidir. İnflamasyona bağlı olarak da apsenin oluşmasıyla ateş, halsizlik, yorgunluk hissi nadiren de olsa kusma ile karşılaşıla bilinir. Hastalık bu ve buna benzer şekilde birçok tablo ile karşımıza çıkabilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında kıl dönmesi tespiti yapılması için acilen uzman bir hekime danışılarak, tespitin edildiği dönemde tedavi edilmeye başlanmalıdır. Unutmamak gerekir ki kıl dönmesi uzun süre ertelenmemesi gereken bir hastalıktır. 

Çağımızda artık gelişen teknoloji sayesinde, sıklıkla karşılaşılan kıl dönmesi hastalığının tedavisi, hastanın uzman hekim tarafından detaylı muayenesinden sonra, doğru tedavi yönteminin tespiti ile ameliyatsız yöntemlerle de gerçekleştirile bilinir. 

Klasik ameliyatlarda yani hastanın uyutularak yapılan ameliyatlarda, hastanın yaklaşık 15 gün boyunca yüzüstü istirahat etmesi önerilir. Çünkü ameliyat sonrasında makat bölgesi ve çevresinde kesi ve yara oluşmaktadır. Sağlığınızı etkilediği gibi görsel olarak da estetik açısından düşünürsek, doku bütünlüğü hasar görmüş olur. Doku kayması ve estetik açısında da görüntü kirliliğine sebebiyet vermektedir.

Kıl dönmesi ameliyatlarında birçok yöntem mevcuttur. Bunlardan biri de flap yöntemidir. Flap yönteminde vücuda bağlı parçanın değişiklik göstermesidir ve birçok değişik flap yöntemleri yer almaktadır. Kıl dönmesi oluşmuş olan yapıyı o bölgeden çıkarıp,  oluşan boşluğa cilt altı ve kas hücresinin epitel yapısının bir parçası alınarak, kökü vücuda bağlı olarak getirilip, dikilir. Tam olarak epitel kat aynı dokuya denk getirilmezse, bölgede çukurluk veya cilt üzerinde çürüme problemleri oluşabilir. En iyi tarafı ise; ameliyatlı tedavi yöntemlerinden ayıran özelliği, tekrarının daha az yaşanmasıdır. Kusurlu olan ve çıkarılan dokuya yaklaştırılan parçanın şekline göre isimlendirilmektedir. Limberg, rhomboid, eliptik, karydakis, modifiye limberg, V-Y flap, Z plasti gibi uygulanan cerrah adına göre isimlendirilir. Bu yöntemlerin diğer bahsedilen ameliyat yöntemlerinden yan etki konusunda, ciddi bir farkları yoktur. 

Kıl dönmesi rahatsızlığı en sık erkek bireylerde karşılaşılır ve genellikle kuyruk sokumu kısmında rastlanılmaktadır. Kıl dönmesi hastalığı cerrahi gerektiren operasyonların dışında, cerrahi gerektirmeyen ameliyatsız işlemlerde oldukça başarı sağlanarak tedavi edile bilinmektedir.

Kıl dönmesi batı bölgelerine kıyasla ülkemizde daha sık görülmektedir. Günlük hayatta kolaylıkla alınabilecek hijyenik önlemler ile kendinizi korumuş olursunuz. Sıklıkla erkek bireylerde görülme nedeni de bundan kaynaklanmaktadır.

 Derimiz su aldığı sürece hücrelerimiz yenilenir ve böylelikle kıl veya tüylerin ortaya çıkması gerçekleşir. Bu da vücudumuzun doğal işleyişini meydana getirmektedir. Her hücre canlıdır ve oluşturdukları dokulara canlılık katmaktadır. Bu nedenle kıl ve tüylerin çıkışlarını önlemek mümkün değildir. Çıkmış olan kıl ve tüy tanelerini temizlik ile azaltmak mümkündür. Bu nedenle günümüzde yaygın olarak bulunan lazer epilasyon ile istenmeyen tüylere son verilmektedir.

Sağlığınız için kıl dönmesi belirtilerinden birini bile yaşarsanız, zaman kaybetmeden mutlaka alanında uzman hekim tarafından muayene olmanız gerektiğini unutmayınız.

Hatice Şahin

Op. Dr. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

  • (19 yorum)

Uzmanlık Alanları

Makaleler

Videolar

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın. Siteyi gezerek çerezleri kabul ediyorsunuz.