Genital Siğil (HPV) Nasıl Bulaşır?
Yasir Gözü
09.09.2018

Genital Siğil (HPV) Nasıl Bulaşır?

HPV yani human papilloma cinsel yolla veya umumi alanların (wc, hamam, sauna, vb.) kullanımı sonucu erkekte penis üzerine, kadında ise dış cinsel organlara ve rahim ağzına yerleşen bir virüs çeşididir. Diğer virüsler gibi vücuda girdiğinde hücreler içine yerleşir ve zaman zaman nüksederek kendini gösterir. HPV virüsü bulaşan kişide belirtiler görülmeyebilir. Ama bu virüse bulaşan kişi cinsel yolla virüsü bulaştırabilir. Genital siğil yani tıp dilinde condyloma accuminata ise HPV virüsünün bir tür yan etkisidir. HPV virüsü 1 ile 6 ay arasında değişen kuluçka döneminden sonra genital bölgede sivilce benzeri kabarıklık veya et beni (Nevüs) şeklinde oluşumlarla kendini göstermeye başlar. Görünüm itibariyle grimsi küçük sivilceler gibidir. Ağrısız oldukları için fark edilmesi zaman alabilir. Bu kabarcıklar tedavi edilmediği takdirde kalıcı olma riski taşır. Zaman içinde karnabahar görünümüne sahip olurlar. Oldukça saldırgan ve yayılımcı tablo izleyen türleri de bulunmaktadır. İhmal edildiği zaman hızla çoğalarak bütün genital bölgeyi kaplayabilir ya da bir arada toplanarak kitleler oluşturabilir. Çoğunlukla vücudun nemli ve sıcak bölgelerine doğru yayılma gösterir. Eğer vajina ve makat civarında anormal renk ve şekil değişiklikleri ile anormal kabarıklıklar görülürse, genital bölgede kaşıntı, yanma ve kanama varsa, partnerde kondilom var ise ya da daha önceden geçirmiş ise mutlaka bir jinekolojik muayeneden geçmek gerekir. Kondilom yani genital siğiller kesinlikle ihmal edilmemesi ve hafife alınmaması gereken bir hastalıktır.

Genital Siğil Neden Olur?

Genital siğil oluşumunda etkin rol alan Human Papilloma Virüs (HPV) bir DNA virüsüdür. Bu virüs sadece siğillere değil serviks kanserine de neden olmaktadır. Cinsel açıdan aktif kişilerin çoğu, yaşamlarının bir döneminde bu virüs ile karşılaşırlar. Genital siğilin bulaşmasını kesinlikle önleyici bir ilaç yoktur. Temasla geçtiği için cinsel bölgede karşı tarafa bu virüsün olması cinsel bir birleşme ile hatta basit bir temas ile virüs geçebilmekte ve buna bağlı hücresel değişiklikler ve genital siğiller oluşabilmektedir. Cinsel ilişki yaşındaki herkes kadın ve erkek bu sık rastlanan virüs ile karşı karşıya gelebilir ve tabii ki bu siğil hastalığına yakalanabilir.

Genital siğilden korunmanın en güvenilir yolu ise çoklu ilişkiden kaçınmak ya da enfekte olmadığı bilinen bir cinsel eşle, tek eşli bir ilişki yaşamaktır. Lateks kondomların doğru ve sürekli kullanılışı genital siğil riskini azaltabilir fakat kondom ile kaplanmayan alanlarda genital siğil görülebilir. Bu risk her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Cinsel ilişki sonrası cinsel bölgeyi yıkama, idrar çıkarmak, antiseptikle temizlemek cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmayı kesinlikle sağlamaz.

HPV genellikle cinsel temas ile bulaşmaktadır, genital bölge cilt teması ile de bulaşma olabilmektedir. Eşinde ve/veya partnerinde HPV tespit edilen kişi mutlaka uzman hekimler tarafından kontrolden geçmelidir. HPV aşısı cinsel birleşme yaşamamış ve /veya HPV virüsü (tip 6.11, 16, 18) tespit edilmemiş 9- 27 yaş arası kadınların aşılanması koruyuculuk açısında avantajlıdır. Kadınlar cinsel olarak aktif oldukları dönem boyunca yılda 1-2 kez smear testi ile kontrolden geçmelidir. Homoseksüel erkeklerde veya anal cinsel ilişkide bulunan bayanlarda yıllık anal muayene ve Pap testi yapılmalıdır. Genital ve anal bölgede kondilom tespit edilen hastaların kulak burun boğaz doktoru tarafından HPV açısından muayenesinin yapılması da uygun olacaktır. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması bulaştırıcılık ihtimalini azaltmaktadır.

Genital siğil tedavisinde lazerle ameliyatsız yöntem en zorlu siğil vakalarında bile çok etkilidir. Özellikle zor bölgeler üzerinde uygulanır. Lazerin yaydığı ışın siğilin ulaştığı her noktaya nüfuz edebilir. Derinlere nüfuz eden siğillerin beslenmesi durur. Tedavi yöntemi steril müdahale odasında yaklaşık 5 dakika içerisinde uygulanır. İşlem o kadar basittir ki kişi işinden öğle arasında ayrılıp öğleden sonra işine geri dönebilir. Sosyal hayata anında dönebilecek durumda olan hastada herhangi bir ağrı sızı meydana gelmez. İşlem diğer yöntemlere göre oldukça ağrısız gerçekleşir ve kesin sonuç vermektedir. İşlem süresi oldukça kısa olduğu için hasta iş gücü kaybı yaşamadan normal yaşamına devam edebilir.

Makaleler

Videolar

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın. Siteyi gezerek çerezleri kabul ediyorsunuz.