Anal Fissür Nasıl Geçer?
Yasir Gözü
20.04.2020

Anal Fissür Nasıl Geçer?

Travma ve yaralanma etkisiyle makat ve çevresinde oluşan kesik veya yarığa anal fissür denmektedir. Bu yüzden makat çatlağı da denmektedir. İlk 3 hafta görülen belirtiler dahilinde makat çatlağı yani anal fissür akut dönem olarak adlandırılırken eğer belirtiler 3 haftayı geçmiş bir şekilde kalıcı olmaya başlamışsa kronik anal fissür olarak adlandırılmaya başlanır. Çamaşırda görülen az kanamalar akut dönem anal fissür rahatsızlığı belirtisidir. Boşaltım esnasında ağrı varken dışkılamadan sonra makat bölgesinde ufak spazmlar ve sızlamalar hisseder. Uzun sürmeyen ağrılardır. Belirtiler aniden ortaya çıkar ve aniden kaybolabilir. Anal fissür hastalığında belirtiler genelde aniden başlar. Genel anal fissür belirtileri ise makatta aniden başlayan şiddetli cam kesiği tarzında ağrı, makatta kırmızı parlak taze kanama, makatta yanma ve batma hissi, makatta kaşıntıdır. Akut dönemde bu belirtiler hafif ilerlerken kronik dönemde artık ağırlaşır. Gerekli önlemleri almak çok önemlidir.

İshal veya kabızlık etkisiyle anal fissür hastalığına yakalandığınız vakit öncelikle kesinlikle uzman proktoloji uzmanını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Duruma, koşullara göre tedavisi değişen anal fissür hastalığı için doğru gidişatı öncelikle doktorunuz belirleyecektir. Fakat iyileşme sürecinizi hızlandırmak ve aynı zamanda normal sağlık rutininizi dengede tutabilmek adına birkaç alışkanlığınızı değiştirmekte fayda var. Değiştireceğiniz birkaç alışkanlıkla birlikte hem anal fissür rahatsızlığınız daha kolay atlatılacak hem de daha diğer hastalıklara karşı da direnç kazanabilirsiniz.

Bol bol su içiniz

Su içmek sadece anal fissür rahatsızlığına yakalandığınız zaman değil, sağlıklı bir hayat sürerken de bu hayatı bu şekilde sürdürebilmek için yapmanız gereken en temel eylemlerdendir. Çünkü su içmek kan akışını hızlandırır, şeker dengesini sağlar, kronik kabızlığı önler ve sindirimi kolaylaştırır. Her gün 8 bardak su içmek beden ısısını düzenler, besinlerin kolayca taşınmasını sağlar, bedenin sıvı dengesini sağlar ve sindirim sistemini düzenler.

Besin değerlerinin vücut içerisinde dolaşıma girmesi ve minerallerin çözülmesi sindirim sisteminin düzenli çalışmasına bağlıdır. Eğer sindirim sistemimiz iyi çalışırsa kabızlık gibi problemler çekmeyiz. Kronik kabızlığın en temel nedeni susuzluktur. Kişinin günlük aldıkları gıdalar susuzluk gibi durumlarda katılaşırlar. Ve dışkılama esnasında makat bölgesini zedelerler. Yeterince su içmek bağırsak hareketlerini düzenler, günlük alınan yiyeceğin yumuşamasını ve yenilen yiyeceklerin dışarı atılmasını kolaylaştırır.

Posadan Zengin Gıdalar Tüketiniz

Lifli besinlerin tercih edilmesinin en büyük nedeni bu besinlerin dışkılama işlemini kolaylaştırması sebebiyle kronik kabızlığı önlemesidir. Lifli besinler tüketen kişilerin bağırsak hareket düzenleri oturur. Kronik kabızlık esnasında ise kişi dışkılama gerçekleştirmek için makat ve çevresini zorlar.

Tuvalette uzun süre oturmayın

Bazen dışkılama işlemimize gerçekleştirirken yoğunluk ve stresten dolayı dalgınlık ise tuvalette uzun zaman geçirmek zorunda kalabiliyoruz. Bu dışkılama esnasında birden fazla eylem yaptığımız zaman kaynaklanıyor. Gazete okumak, telefon veya tablet gibi teknolojik aletlerle oynuyorsak boşaltım esnasında tuvalette geçirdiğimiz süreye dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunun sebebi kişi uzun süre tuvalette oturduğu zaman makat bölgesindeki basıncı arttırmaktadır. Bu sayede makat bölgesindeki yaranın boyutu artmaktadır.

Oturma banyosu yapın

Oturma banyosu ile makat bölgenizde biriken gaz, dışkı ve kirleri atarsınız ve bölgenin hijyenini sağlamış olursunuz. Aynı zamanda bölgede oluşan ağrıyı da azaltan oturma banyosu sonrasında bölgeyi sürtme ve ovma olmadan kurulayınız.

Bu çözüm önerileri kesinlikle uzman bir doktorun kontrolünde yapılmalıdır. Anal fissür tedavisinde akut veya kronik dönem kritik bir mevzudur. Fissür tedavisi için de birçok yöntem bulunmaktadır. Bölgenin mahrem bölgede bulunması sebebiyle hastalar çoğu zaman tedaviyi geciktirirler. Özellikle de ameliyattan korkan hastalar muayeneye dahi gitmemeyi tercih edebilirler. Anal fissür rahatsızlığı kendiliğinden geçebilen bir hastalık değildir. Makat çatlakları için ameliyatsız tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemde ki amaç ağrısız, acısız, kansız ve dikişsiz tedavi etmektir. Ameliyattan korkan ve gündelik hayatına hemen dönmek isteyen hastalar için bu tedavi şekli çok idealdir. Hasta konforundan ödün vermez.

Yasir Gözü

Op. Dr. Yasir Gözü
Genel Cerrahi

  • (32 yorum)

Uzmanlık Alanları

Makaleler

Videolar

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın. Siteyi gezerek çerezleri kabul ediyorsunuz.